Dokładnie sto lat temu urodził się Jerzy Nofer – postać nierozerwalnie związana z medycyną pracy i z naszym Instytutem. Z tej właśnie okazji w Łódzkiej Regionalnej Bibliotece Cyfrowej CYBRA (http://cybra.lodz.pl) w kolekcji Ludzie medycyny pracy została utworzona podkolekcja autorskich publikacji i materiałów informacyjnych o prof. Jerzym Noferze. Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi tam dokumentami oraz na stronę  internetową Instytutu, gdzie w zakładce  „Patron” znajdziecie Państwo informacje na temat życia i osiągnięć profesora Nofera.

Ustanowienie medycyny pracy nową specjalizacją medyczną w 1958 r. było w znacznym stopniu zasługą naszego patrona. To właśnie Jerzy Nofer był inicjatorem jej utworzenia, twórcą pierwszych programów specjalizacyjnych i systemu szkolenia podyplomowego lekarzy specjalistów medycyny pracy. To on też był pomysłodawcą pierwszych szkoleń kadr pracowników służb sanitarno-epidemiologicznych, programów nauczania studentów w zakresie medycyny pracy, metodyki nadzoru fachowego nad służbami zajmującymi się ochroną zdrowia pracowników i metodyką profilaktycznych badań lekarskich w przemysłowej służbie zdrowia, którymi do dnia dzisiejszego trudni się Instytut.

Status Ośrodka Referencyjnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którym może pochwalić się Instytut jest również zasługą profesora Nofera. Był on bowiem autorem jednego z największych osiągnięć swoich i Instytutu – opracowania międzynarodowego programu oceny toksyczności nowych substancji i technologii chemicznych i wygrania przetargu na jego realizację w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (United Nations of Development Programme). Pomyślny przebieg i wysoka ocena programu w 1975 r. zadecydowały o przyznaniu Instytutowi statusu Ośrodka Referencyjnego WHO, który to status Instytut posiada do dziś.

Profesor Jerzy Nofer pełnił funkcję dyrektora Instytutu Medycyny Pracy w latach 1955-1977 r.
z roczną przerwą w latach 1961-1962. Ku jego czci Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym w 1983 r. otrzymał nazwę: "Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym imienia prof. dra med. Jerzego Nofera"
(Zarządzenie Nr 34 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 1983 r.).