ResearchGate to międzynarodowy, bezpłatny serwis dla naukowców. Obecnie posiada ponad 3 mln zarejestrowanych użytkowników. Umożliwia przeszukiwanie literatury naukowej oraz samodzielne archiwizowanie tekstów (tzw. self-archiving). Serwis oferuje naukowcom możliwość wymiany informacji, artykułów, pomoc przy wyszukiwaniu współpracowników do dalszych badań naukowych oraz możliwość przeszukiwania ofert pracy.

Serwis udostępnia również statystyki informujące m.in. o tym jakie dyscypliny naukowe reprezentują zarejestrowani badacze czy z jakich krajów i instytucji pochodzą najaktywniejsi użytkownicy. Ponadto każda zarejestrowana osoba posiada swój unikalny profil, który można śledzić obserwując jednocześnie ile publikacji posiada w swoim dorobku; z jakich krajów pochodzą osoby, które najczęściej przeglądają jej profil; ile razy ściągnięto poprzez serwis jej publikację i ile cytowań posiada.

Zachęcamy do zapoznania się ze statystykami Instytutu Medycyny Pracy w serwisie ResearchGate z ostatniego tygodnia: http://www.researchgate.net/institution/Nofer_Institute_of_Occupational_Medicine/stats