W dniach 31 maja – 2 czerwca 2010 r. pod patronatem Jose Manuela Barroso – Przewodniczącego Komisji Europejskiej – odbył się w Katowicach II Europejski Kongres Gospodarczy, który zgromadził blisko 4000 gości, a wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu oraz nauki.

Podczas pierwszego dnia obrad wręczone zostały nominacje oraz nagrody Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
Pomysł nagradzania polskich instytucji i naukowców uczestniczących w Programach Ramowych Badań i Rozwoju Technicznego Unii Europejskiej zrodził się w ostatnim roku realizacji 5. Programu Ramowego (1998-2001), kiedy to Dyrektor KPK Programów Badawczych UE, Andrzej Siemaszko zaproponował utworzenie nagrody „Kryształowej Brukselki” dla najbardziej aktywnych polskich jednostek naukowych, przedsiębiorstw i uczestników.

Tegoroczna jubileuszowa już edycja Nagrody Kryształowej Brukselki podsumowuje 10 lat projektu i nagradza najlepsze zespoły uczestniczące w 5., 6. i 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej. W tym roku Brukselki zostały przyznane w dwóch kategoriach: dla najlepszej instytucji badawczej oraz najlepszego przedsiębiorstwa.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wśród 10 nominowanych instytucji badawczych znalazł się Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera.

Lista wszystkich nominowanych oraz laureatów konkursu na stronach: